Perimenopauzė ir menopauzė yra perėjimo laikotarpiai, žymintys moters reprodukcinio amžiaus pabaigą. Premenopauzė – tai laikotarpis, kai nėra jokių perimenopauzės ar menopauzės simptomų.
Menopauzė oficialiai žymi moters reprodukcinio amžiaus pabaigą.
Nors šis gyvenimo etapas gerai žinomas, svarbu atpažinti ir suprasti skirtingus menopauzės etapus. Menopauzė oficialiai įvyksta, kai menstruacijos nutrūksta.
Perimenopauzė reiškia „prieš menopauzę“. Tai taip pat vadinama perėjimo į menopauzę laikotarpiu, kai moteris patiria įvairius organizmo pokyčius, bet menstruacijos vis dar vyksta reguliariai. Nors abu yra tų pačių gyvenimo pokyčių dalis, menopauzė ir perimenopauzė turi skirtingus simptomus, jei reikalingas, gydymas šiais laikotarpiais taip pat gali skirtis.
Jei jums kyla bet kokie klausimai ar jaučiate nemalonius ir gyvenimo kokybei trukdančius simptomus, būtinai kreipkitės į ginekologą.
Premenopauzė prieš perimenopauzę
Kartais vietoj termino perimenopauzė galite sutikti kitą, panašiai skambantį terminą – premenopauzė. Nors šie terminai skamba panašiai, jų reikšmės yra skirtingos.
Premenopauzė – tai laikotarpis, kai nėra jokių perimenopauzės ar menopauzės simptomų.
Jums vis dar vyksta menstruacijos, nesvarbu ar jos reguliarios, ar ne – jūs vis dar esate reprodukcinio amžiaus. Gali vykti tam tikri hormoniniai pokyčiai, bet jūsų kūne jie nėra pastebimi.
Tuo tarpu perimenopauzės metu pradedate patirti menopauzės simptomus. Jie gali apimti:
- menstruacijų ciklo pokyčius
- karščio bangas
- miego sutrikimus
- nuotaikos svyravimus
Kada prasideda perimenopauzė
Perimenopauzės simtomai gali atsirasti gerokai prieš prasidedant menopauzei.
Faktiškai, hormoniniai pokyčiai matomi maždaug 8-10 metų prieš menopauzę. Tai pradeda vykti jūsų 30-aisiais ar 40-aisiais gyvenimo metais, taigi, net prieš perimenopauzės pradžią.
Perimenopauzė pasižymi estrogeno, pagrindinio moteriško hormono, kurį gamina kiaušidės, sumažėjimu. Estrogeno lygiai taip pat gali svyruoti daug labiau nei įprastame 28 dienų cikle. Tai gali sukelti nereguliarias menstruacijas ir kitus simptomus. Perimenopauzės pabaigoje jūsų kūnas gamins vis mažiau ir mažiau estrogeno. Nepaisant smarkaus estrogeno lygio kritimo, jūs vis dar galite pastoti.
Menopauzė oficialiai prasideda, kai kiaušidės gamina tiek mažai estrogeno, kad kiaušialąstės nebesivysto. Dėl šios priežasties nebevyksta menstruacijos.
Jūsų gydytojas diagnozuos menopauzę, kai bus praėję metai nuo paskutinių menstruacijų.
Menopauzė jums gali prasidėti anksčiau nei įprasta jei:
- turite šeimos anamnezę dėl ankstyvos menopauzės,
- rūkote,
- turėjote histerektomiją ar ooforektomiją,
- buvote gydoma nuo vėžio.
Perimenopauzės ir menopauzės simptomai
Kalbant apie menopauzę, geriausiai žinomas ir aptarinėjamas simptomas – karščio bangos. Tačiau simptomų yra žymiai daugiau, kiek jų patirsite jūs yra labai individualu.
Perimenopauzės simptomai gali apimti:
- nereguliarias menstruacijas,
- sunkesnes ar lengvesnes nei įprasta menstruacijas,
- stiprėjančius PMS simptomus prieš menstruacijas,
- krūtų jautrumą,
- svorio padidėjimą,
- plaukų pokyčius,
- širdies permušimus,
- galvos skausmus,
- lytinio potraukio praradimą,
- koncentracijos sunkumus,
- užmaršumą,
- raumenų skausmus,
- šlapimo takų infekcijas,
- vaisingumo problemas moterims, kurios bando pastoti.
Menopauzės simptomai gali būti:
- naktinis prakaitavimas,
- karščio bangos,
- depresija,
- nerimas ar dirglumas,
- nuotaikos svyravimai,
- miego sutrikimai,
- nuovargis,
- sausa oda,
- makšties sausumas,
- dažnas šlapinimasis.
Cholesterolis taip pat gali padidėti perimenopauzės ir menopauzės metu. Tai viena iš priežasčių, kodėl postmenopauzinės moterys turi didesnę širdies ligų riziką.
Rekomenduojama bent kartą per metus turėtumėte išsitirti cholesterolio lygį.
Kada kreiptis į gydytoją
Nebūtina kreiptis į gydytoją dėl perimenopauzės ar menopauzės diagnozės, tačiau yra atvejų, kai tikrai turėtumėte kreiptis į jūsų akušerę-ginekologę.
Kreipkitės nedelsdama, jei patiriate:
- kraujavimą po menstruacijų,
- kraujo krešulius menstruacijų metu,
- kraujavimą po lytinio akto,
- menstruacijas, kurios yra daug ilgesnės ar daug trumpesnės nei įprasta.
Šių sutrikimų priežastys gali būti dėl hormonų disbalanso, bet jas geriausiai jums paaiškins jūsų gydytojas.
Nedvejokite ir kreipkitės pagalbos į gydytoją, jei perimenopauzės ar menopauzės simptomai tampa pakankamai sunkūs, ir pradeda trukdyti jūsų kasdieniam gyvenimui.
Perimenopauzės ir menopauzės gydymas
Yra tiek receptinių, tiek be recepto prieinamų perimenopauzės ir menopauzės gydymo būdų. Jas geriausiai jums parinks jūsų gydytojas.
Kaip palengvinti perimenopauzės ir menopauzės simptomus
Perimenopauzės ir menopauzės simptomus galima palengvinti koreguojant gyvenimo būdą.
Reguliarus fizinis aktyvumas gali pagerinti nuotaiką, padėti kontroliuoti svorį, bei palengvinti karščio bangas. Įtraukite bent truputį fizinio aktyvumo į savo kasdieninę rutiną. Jei blogai miegate, nesitreniruokite vakare, nes galite pakenkti miego kokybei.
Jei jūsų miego kokybė labai prasta, gali atrodyti, kad niekada nepailsite. Pabandykite apriboti išgeriamos kavos kiekį, susikurkite vakaro rutiną, kurioje nebūtų ekranų, alkoholis yra vienas pagrindinių miego trikdytojų, jei tik galite, apribokite jo vartojimą.
Perimenopauzė ir menopauzė yra natūralus gyvenimo laikotarpis
Perimenopauzė ir menopauzė yra perėjimo laikotarpiai, žymintys jūsų reprodukcinio amžiaus pabaigą. Reikia tam tikrų prisitaikymų, tačiau prisiminkite, kad ne visi šio laikotarpio aspektai yra neigiami. Konsultuokitės su medikais dėl galimų ir jums reikalingų gydymo būdų, kad galėtumėte šiuos etapus įveikti komfortiškiau ir su didesne laisve.
Tai nėra tik fizinių pokyčių laikotarpis. Perimenopauzė ir menopauzė taip pat gali būti galimybė persvarstyti savo gyvenimo prioritetus, naujai atrasti save ir savo kūną, bei susikurti naują, sveiką ir laimingą gyvenimo etapą.
Daug moterų mano, kad menopauzė yra praradimo laikotarpis. Tačiau daugelis taip pat atranda, kad tai gali būti laikotarpis, per kurį galima stiprinti savo sveikatą, gerinti gyvenimo kokybę ir stiprinti santykius su artimaisiais.
Mitas, kad dauguma moterų, patyrusių perimenopauzę ir menopauzę, netenka savo moteriškumo. Tai yra nauja patirtis ir naujas gyvenimo etapas, kuriame moterys, kas joms teikia laimę ir džiaugsmą kasdienybėje.
Galiausiai, nors perimenopauzė ir menopauzė yra neišvengiamos moters gyvenimo dalys, jos nereiškia, kad gyvenimas tampa mažiau vertingas ar prasmingas. Tai yra naujas pradžios etapas, kuris gali atnešti daug naujų galimybių ir džiaugsmo.
Visa čia pateikta informacija yra šviečiamojo pobūdžio, dėl konkrečių ir jums tinkamiausių sprendimų kreipkitės į specialistus.
Jeigu manote, kad mūsų iniciatyva yra prasminga ir reikalinga, padėkite mums augti ir palaikykite mus per Contribee!