Perimenopauzė – tai laikotarpis, prieš moters gyvenimo stadiją, žinomą kaip menopauzė. Apie moteris menopauzės laikotarpiu kalbama ir žinoma nemažai, bet verta paminėti, kad tai kaip gyvename perimenopauzės laikotarpiu, kiek dėmesio skiriame savo kūnui ir jo pokyčiams didele dalimi gali lemti kiek kokybiškai gyvensime įžengusios į menopauzę. Kiekviena moteris yra unikali, todėl ir jos perimenopauzės patirtis, pradžia ir trukmė yra skirtingos. Gali kilti daugybė klausimų ir nesutarimų: kada perimenopauzė prasideda, kokie simptomai, ir kaip moterys gali šiuo sudėtingu laikotarpiu jaustis geriau ir gyventi kokybiškai? Šiame straipsnyje stengsimės atsakyti kas yra perimenopauzė ir kaip gyventi šiuo laikotarpiu.
Kada prasideda perimenopauzė?
Perimenopauzė paprastai prasideda aplink keturiasdešimtuosius moters gyvenimo, tačiau yra moterų, kurios gali perimenopauzės simptomus ir ankstesniame amžiuje. Svarbu pažymėti, kad kiekvienai moteriai šis laikotarpis yra unikalus. Vidutiniškai perimenopauzė gali trukti nuo kelių metų iki dešimtmečio prieš menopauzę.
Dažnai perimenopauzės simptomus sunku pastebėti, arba jie yra priskiriami kitiems organizmo sutrikimams. Tačiau hormoniniai pokyčiai organizme gali prasidėti apie trisdešimtuosius metus, o artėjant prie keturiasdešimties tampa dar ryškesni.
Galimi perimenopauzės etapai
Perimenopauzė yra dinamiškas laikotarpis, kurį galima suskirstyti į keletą etapų. Kiekviename jų gali pasireikšti skirtingi simptomai ir kūno pokyčiai. Stebėdamos save ir savo kūną galime suprasti, kas vyksta, ir kada ieškoti papildomos paramos ar konsultacijos.
Ankstyvasis perimenopauzės etapas:
- Prasideda pirmieji menstruacijų ciklo nereguliarumai.
- Daugelyje atvejų ovuliacija vis dar vyksta, tačiau galbūt ne taip reguliariai.
- Hormoniniai pokyčiai gali sukelti karščio bangas ir naktinį prakaitavimą, tačiau šie simptomai dažniausiai nėra intensyvūs.
- Gali pasireikšti nuotaikos svyravimai ir miego problemos.
Vidurinysis perimenopauzės etapas:
- Menstruacijų nereguliarumai tampa ryškesni; ciklai gali būti trumpesni arba ilgesni.
- Ovuliacija gali nutrūkti kelis mėnesius iš eilės.
- Hormoninių pokyčių poveikis tampa jaučiamas: karščio bangos ir naktinis prakaitavimas gali tapti dažnesni ir intensyvesni.
- Kiti simptomai, tokie kaip vaginalinis sausumas, gali tapti pastebimi
Vėlyvasis perimenopauzės etapas:
- Moteris gali neturėti menstruacijų kelis mėnesius, tačiau jos vėl gali atsinaujinti.
- Hormonų svyravimai tampa ryškesni, o simptomai, tokie kaip nuotaikos svyravimai, gali tapti intensyvesni.
- Libido sumažėjimas ir kitos su reprodukcinėmis funkcijomis susijusios problemos gali tapti labiau pastebimos.
Pasibaigus šiems etapams, moteris pereina į menopauzę. Menopauzės pradžia tai laikotarpis, kai nuo paskutinių menstruacijų praėjo 12 mėnesių. Labai svarbu atsiminti, kad kiekviena moteris yra unikali ir jos patirtys perimenopauzės metu gali skirtis. Todėl labai svarbu klausytis savo kūno ir ieškoti specialistų pagalbos, jei reikia.
39 metų Simona pasakoja, kad prieš kelis metus pastebėjo ženkliai suprastėjusį miegą, ypač savaitė prieš menstruacijas. Taip pat nekeičiant gyvenimo ir mitybos būdo pradėjo augti kūno svoris ir net pradėjus daugiau sportuoti ir stebėti ką ir kiek valgo, didelio kūno svorio pokyčio neįvyko. „Pradėjau domėtis, kas su manimi vyksta, supratau, kad pamažu mano kūnas ruošiasi kitam etapui. Negaliu pasakyti, kad miego kokybė ženkliai pagerėjo, bet bent jau žinau, kad tai, kas su manimi vyksta yra normalu, o aš tik galiu stengtis, kad mano kūnui būtų lengviau”.
Kaip sau padėti perimenopauzės laikotarpiu?
Atsižvelgdama į perimenopauzės simptomus, moteris gali ieškoti būdų, kaip sumažinti jų poveikį ir pagerinti savo gyvenimo kokybę:
Mityba ir fizinė veikla: Sveika mityba ir reguliarus fizinis aktyvumas gali padėti sumažinti kai kuriuos perimenopauzės simptomus. Stebėti, kad organizmui netrūktų magnio, vitamino D, kasdien suvartoti rekomenduojamą skaidulų kiekį.
Miego higiena: Svarbu turėti miego rutiną, stengtis eiti miegoti tuo pačiu laiku kasdien, vengti kofeino ir alkoholio vartojimo vakarais. Susikurkite raminantį miego ritualą, vietoj telefono skaitykite knygą.
Konsultacija su gydytoju: Kai kurioms moterims, kurių perimenopauzės simptomai labai stiprūs ir varginantys (pavyzdžiui labai gausus kraujavimas) gali reikėti gydymo. Pasitarkite su savo gydytoju apie hormoninę terapiją ir būkite ieškokite kitos nuomonės, jei jūsų patiriamus kūno pokyčius nežiūrima rimtai.
Psichologinė parama: Kalbėjimasis su specialistu ar dalyvavimas moterų grupėse, kurios patiria panašius simptomus, gali būti labai vertinga.
Atsipalaidavimo technikos: Dėmesio sutelkimas, meditacija ir kvėpavimo pratimai gali padėti tvarkytis su stresu, miego sutrikimais ir išlaikyti ramybę kasdienėse situacijose.
Galų gale, svarbu prisiminti, kad perimenopauzė yra natūrali gyvenimo dalis. Šiuo laikotarpiu svarbu klausyti savo kūno, pasikonsultuoti su specialistais, ieškoti patikimos informacijos ir rūpintis savimi.
Platesniam žinojimui:
Skaitykite The Upgrade knygoje
Žiūrėkite Dr. Gottfried Youtube kanale
Jeigu manote, kad mūsų iniciatyva yra prasminga ir reikalinga, padėkite mums augti ir palaikykite mus per Contribee!