Ar teko kada išgyventi jausmą, kai mylėtis visiškai nesinori ir tas nenoras tęsiasi ne dieną ar savaitę, bet taip ilgai, kad neprisimeni kada paskutinį kartą seksas buvo tavo gyvenime? Pasisekė toms, kurios turi supratingą partnerį, su kuriuo atvirai kalbantis galima rasti sprendimą tinkantį abiems. O jei gyvenimo loterijoje nepasisekė tiek, kad moters partneris toks, kaip šioje per internetą nuvilnijusioje istorijoje?
Moters seksualumas – sudėtingas reikalas, kuriame susipina fiziologija ir psichologija o libido čia – vienas pagrindinių veikėjų. Kokia libido reikšmė moters gyvenime, kaip atgaivinti geismą ir kaip puoselėti santykius, net jei troškimai kintantys?
Kas yra libido?
Libido dažnai apibūdinamas kaip lytinis potraukis. Tai yra daugialypis žmogaus seksualumo aspektas, kuris apima fizinius, emocinius ir psichologinius aspektus, lemiančius žmogaus norą užsiimti seksualine veikla. Libido lemia sudėtinga biologinių, psichologinių ir sociokultūrinių veiksnių sąveika, todėl tai yra labai asmeniška ir unikali kiekvienos moters patirtis.
Mūsų kalbinta intymumo mentorė ir Instagram paskyros @atvirai_apie_tai kūrėja Milda sako, kad žmogaus seksualumas yra įgimtas ir kiekvienas iš mūsų yra seksualus. Kai kurie gyvenimo faktoriai: auklėjimas, sociumo įtaka, įvairios patirtys ir kūno fiziologiniai procesai sujaukia mūsų seksualią prigimtį.
Galite susidurti su mintimi, kad kiekvienas žmogus vyresniame amžiuje pasiekia lytinio poreikio piką ir ši gyvenimo sritis padedama į lentynėlę dulkėti. Tai aktualu ir kai kalbame apie menopauzės laikotarpį. Šiuo laikotarpiu moters kūne vyksta hormoniniai pokyčiai, dėl kurių sumažėja lytinis potraukis (libido). Tačiau poreikis artumui, būti geidžiamai, noras jaustis patogiai savame kūne, patirti orgazmą, fantazuoti – išlieka.
Kaip libido veikia kasdienį moterų gyvenimą
Moters lytinis potraukis gali daryti didelę įtaką jos kasdieniam gyvenimui, lemti jos emocijas, savigarbą ir bendrą savijautą. Gyvenimo viduryje, sulaukus 40 metų ir vėliau, daugelis moterų patiria lytinio potraukio pokyčių, kurie dažnai susiję su hormonų pokyčiais, stresu bei gyvenimo būdo veiksniais. Šie pokyčiai gali paveikti savęs suvokimą ir intymius santykius.
2015 m. žurnale Menopause paskelbtas tyrimas, rodo, kad perimenopauzės ir menopauzės metu sumažėjęs estrogenų kiekis gali lemti fizinius pokyčius lytinių organų srityje, paveikti seksualinį komfortą ir potraukį. Šie fiziologiniai pokyčiai savo ruožtu gali turėti įtakos lytiniam potraukiui, gerai savijautai lytinių santykių metu.
Be to, dėl darbo, šeimos ir kitų pareigų bei atsakomybių gyvenime, gali padidėti stresas ir nuovargis, o tai taip pat gali slopinti lytinį potraukį. Labai svarbu – pirmiausia sau – pripažinti, kad potraukio pokyčiai yra normali gyvenimo dalis, ir jie neturi lemti jūsų savivertės.
Ar galima padidinti libido?
Iš naujo atrasti ir atgaivinti lytinį potraukį gyvenimo viduryje yra kelionė, kurioje svarbu turėti atjautos sau ir kantrybės. Nors kiekvieno žmogaus lytinis potraukis gali būti labai skirtingas, yra strategijų, kurias galima išbandyti, kad padidintumėte savo potraukį ir atkurtumėte ryšį su savo jausmingumu.
Intymumo mentorė Milda sako: “Svarbu suprasti, kad libido sudaro fiziologinė ir psichologinė dalys. Prasidėjus su perimenopauzės ir menopauzės laikotarpiu susijusiems pokyčiams moters organizme nereikia laukti, kol dingęs lytinis potraukis sugrįš pats. Libido nėra savaime atsirandantis dalykas. Reikia veikti! Sužadinti psichologinį lytinį norą gali padėti – erotinės knygos, erotiniai filmai, naršymas suaugusiųjų puslapiuose, fantazavimas, prisiminimas ir įsijautimas į patirtas aistringas patirtis, fizinė veikla ir kontaktas su savo kūnu. Reikia išmokti matyti intymumą aplink ir priimti šį laikotarpį kaip natūralų, neišvengiamą procesą, o trūkumus paversti privalumais. Yra moterų, kurios menopauzės metu daug labiau atsipalaiduoja ir mėgaujasi sekso teikiamais malonumais. Tam labai padeda ir tai, kad nebėra baimės netikėtai pastoti.
Fiziologinius pokyčius, tokius kaip sumažėjusi lubrikacija, galima išspręsti naudojant vandens pagrindo lubrikantą. Visoms moterims, rekomenduoju treniruoti dubens dugno raumenis, tai gali padėti pagerinti kraujotaką lytiniuose organuose, sužadinti lytinį potraukį ir pagerinti natūralią makšties lubrikaciją.”
Jei norite, jausti lytinį potraukį, pirmiausia turite pasirūpinti savimi – savo fizine ir emocine gerove. Reguliari mankšta, subalansuota mityba ir pakankamas miegas gali pagerinti bendrą gyvybingumą ir prisidėti prie pozityvesnio kūno įvaizdžio, o tai gali padidinti libido.
Sąmoningumas ir streso mažinimas – meditacija ir streso mažinimo technikos gali padėti sumažinti stresą ir nerimą, tai padeda labiau jausti savo kūną ir patirti didesnį potraukį.
Jau minėtos erotika ir fantazijos: erotinė literatūra (prisiminkite didelį ažiotažą sukėlusius 50 pilkų atspalvių), filmai ar jūsų pačių fantazijos gali paskatinti vaizduotę ir vėl sužadinti geismą. Eksperimentuokite ir fantazuokite kartu su partneriu, tai gali suteikti santykiams daugiau jaudulio.
Būtinai kreipkitės profesionalios pagalbos. Jei žemas lytinis potraukis išlieka ir kelia nerimą, kreipkitės į šeimos gydytoją, ar savo ginekologę(ą). Galbūt jūsų lytiniam potraukiui sugrįžti reikia rimtesnės pagalbos, pavyzdžiui pakaitinės hormonų terapijos.
Kaip palaikyti sveikus santykius, net kai libido mažas?
Išlaikyti sveikus tarpusavio santykius poroje, nepaisant libido svyravimų, galima atvirai bendraujant, išsakant savo poreikius ir pasidalinant nerimu. Puoselėti intymumą ir ryšį poroje reikėtų nuo pirmų pažinties akimirkų, bet niekada nevėlu pradėti. Prisiminkite, kad jūsų partneris negali perskaityti jūsų minčių, ar suprasti jūsų organzimo pokyčių, jei apie juos jam nepasakysite.
- Atvirai aptarkite lytinio potraukio pokyčius ir ieškokite būdų, kaip išlaikyti intymumą, atitinkantį abiejų partnerių poreikius ir ribas. Šio pokalbio inicijavimas gali sustiprinti emocinį ryšį.
- Didesnį dėmesį skirkite kokybei, o ne kiekybei. Dėmesį sutelkite į intymių susitikimų kokybę, o ne dažnumą. Ryšio ir bendro malonumo jausmo kūrimas gali suteikti didžiulį pasitenkinimą.
- Prisitaikykite ir eksperimentuokite. Būkite atviri išbandyti naujus dalykus ir prisitaikyti prie kintančių norų. Naujų seksualinių žaidimų ar veiklos formų tyrinėjimas gali vėl sužadinti santykių jaudulį.
Moterų lytinis potraukis gyvenimo viduryje yra labai individuali patirtis. Gyvenimo viduryje seksas tebėra malonumas, kuriame susipina intymumas, fizinių ir emocinių poreikių patenkinimas. Sumažėjus libido, poreikis fiziniam artumui, aistrai, išlieka. Todėl verta pasitelkti atvirą bendravimą su antrąja puse ir suderinti abiejų lytinį poreikį bei taip išlaikyti ir toliau kurti artimumą.
Jeigu manote, kad mūsų iniciatyva yra prasminga ir reikalinga, padėkite mums augti ir palaikykite mus per Contribee!